30 procent Polaków prezenty świąteczne ma skompletowane na miesiąc przed Wigilią

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
30 procent Polaków prezenty świąteczne ma skompletowane na miesiąc przed Wigilią
Posted by

30 procent Polaków prezenty świąteczne ma skompletowane na miesiąc przed Wigilią

Święta na ostatnią chwilę, długi na miesiące i lata

 

Kobiety dużo wcześniej niż mężczyźni planują zakup świątecznych prezentów, wynika z badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Kaczmarski Inkasso. Czy ta przezorność przekłada się też na to, że mają o wiele mniejsze długi? Wiele wskazuje na to, że tak.

Święta są magicznym momentem w życiu prawie każdej rodziny. Staramy się nie tylko przygotować tradycyjną wieczerzę, ale przede wszystkim skupiamy się na tym, aby obdarować najbliższych wspaniałymi prezentami. Te kupujemy zazwyczaj dużo wcześniej – 1/3 ankietowanych Polaków prezenty świąteczne ma skompletowane na miesiąc przed Wigilią. Tyle samo osób zamyka temat świątecznych podarków na tydzień przed świętami.

Kobieta – zaradny święty Mikołaj

To statystyka dotycząca wszystkich dorosłych. Ale jeśli spojrzeć na kupowanie prezentów w zależności od płci, to okazuje się że kobiety są zdecydowanie bardziej zapobiegliwe. 40% pań ma gotowe i spakowane prezenty na 4 tygodnie przed Wigilią, 29% na tydzień przed. Co czwarta pani szafę ze świątecznymi podarkami zamyka na ponad miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia. Ich przeciwieństwem są panowie. Ci nie spieszą się z kompletowaniem podarunków. Aż 38% panów prezentów szuka jeszcze tydzień przed świętami. Co piąty mężczyzna nawet w ostatnim tygodniu biega za świątecznymi sprawunkami. W sumie robi tak ponad 14% Polaków.

– Czekanie ze świątecznymi zakupami do ostatniej chwili może pozwolić na oszczędności. Jednak w tym czasie jesteśmy bardziej skłonni to tego, aby poddać się przedświątecznym promocjom. Stąd już blisko do niezaplanowanych zakupów, często połączonych ze spontaniczną, krótkoterminową pożyczką – mówi Joanna Zawadzka, dyrektor Działu Sprzedaży Usług Windykacyjnych w Kaczmarski Inkasso.

Pożyczka świąteczna – łatwo wzięta, niespłacana

To, że przed świętami o wiele częściej decydujemy się na korzystanie z pożyczek, widoczne jest już po miesiącu – dwóch w windykacyjnych statystykach. Wtedy występuje prawdziwy wzrost spraw obsługiwanych przez negocjatorów.

– Rok z życia firmy windykacyjnej to sinusoida, która odzwierciedla ważniejsze wydarzenia w życiu Polaków. – wyjaśnia Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji w Kaczmarski Inkasso – Już w styczniu spodziewamy się 10-20% wzrostu obsługiwanych przez nas spraw. Ich nagromadzenie osiągnie szczyt w czerwcu i potem powoli zacznie spadać. Pod koniec roku Polacy znowu zwiększą swoje wydatki, a my – będziemy przypominać im o niespłaconych zobowiązaniach – dodaje.

Pożyczki brane bez głębszego rozeznania i pod wpływem chwili są często trudne do spłaty. Zdarza się więc, że pożyczkobiorcy decydujący się w dobrej wierze na droższy prezent dla najbliższych, sami wpędzają się w kłopoty. Nie tylko chwieją swoim domowym budżetem, ale też narażają się na trafienie do bazy danych Krajowego Rejestru Długów.

– Aktualne zadłużenie pożyczkowe konsumentów przekroczyło już 15 miliardów złotych. – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej – Jak wynika z naszych badań, Polacy niechętnie biorą pożyczki, ale jednak wciąż jest całkiem spora grupa tych, która własne budżety domowe musi wspomagać w ten właśnie sposób.

Niewypłacalny Mikołaj

Jeżeli spojrzeć na dane dotyczące zadłużenia Polaków, rzuca się w oczy, że o wiele częściej dłużnikami są mężczyźni niż kobiety.

– Panowie stanowią aż 69% wśród windykowanych przez nas osób. To, że wpadają w problemy finansowe o wiele częściej niż kobiety wynika poniekąd z większej ostrożności kobiet, podczas planowania wydatków – potwierdzają to na przykład wyniki naszej krótkiej, przedświątecznej ankiety. Ale mężczyźni to też głowy rodzin i to oni podpisują najczęściej na siebie umowy – zarówno te związane z opłatami domowymi, jak i pożyczkowe – wyjaśnia Radosław Koński.

Jednak nie tylko mężczyźni popadają w problemy finansowe. Najbardziej zadłużona kobieta, jaką w ostatnim czasie windykowało Kaczmarski Inkasso była winna swoim pięciu wierzycielom ponad 13 tysięcy złotych.

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Biznes
Fot: biznes.newseria.pl

1 0 675 04 grudnia, 2015 Biznes, News 4 grudnia, 2015

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Popularne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.