Common Baltic. Short Film Contest - konkurs

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
Common Baltic. Short Film Contest – konkurs
Posted by

Common Baltic. Short Film Contest – konkurs

„Common Baltic. Short Film Contest” – miesiąc z Bałtykiem

 

Do 25 sierpnia za pośrednictwem Culture.pl można nadsyłać krótkometrażowe filmy poruszające tematy związane z Morzem Bałtyckim. Konkurs ma formułę otwartą – mogą w nim brać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Culture.pl, Festiwal Filmowy w Gdyni, Pomorska Fundacja Filmowa i Gdyńska Szkoła Filmowa ogłaszają konkurs na film krótkometrażowy o tożsamości krajów położonych nad Morzem Bałtyckim. Do konkursu zgłaszać można filmy o długości 3-5 minut, które poruszają tematykę związaną z regionem Morza Bałtyckiego – jego kulturą, tożsamością kulturową, historią, społeczeństwem, transformacją. Uczestnicy konkursu na przygotowanie filmów mają miesiąc – 4 wakacyjne tygodnie, które wielu mieszkańcom tego regionu Europy kojarzą się właśnie z Bałtykiem. Zachęcamy do wykorzystania tego czasu do refleksji nad tym, jakie są twarze regionu Morza Bałtyckiego, nad jego tożsamością i przełożenia tego na język filmu. Konkurs ma formułę otwartą – mogą w nim brać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec, Islandii i z Polski.

Jak pisze skandynawista dr Włodzimierz Pessel „Mija ćwierćwiecze od chwili, gdy Morze Bałtyckie przestało pełnić funkcję zasieku.(…) Wielka transformacja Europy Środkowo-Wschodniej spełniła marzenia o swobodnych przepływach i spowodowała, że Bałtyk, gdy chodzi o potencjał relacji kulturowych, stał się znowu tym, co przypisała mu przyroda, akwenem śródlądowym, regionalnym, więc sprzyjającym intensywnemu sąsiedztwu. Skandynawowie i Niemcy nazywają go przecież jeziorem (szw. Östersjön, niem. Ostsee), w tradycjach kultury zapisał się zwrot „morze śródziemne północnej Europy”. Wydawałoby się, że ta wielowymiarowość i wielokulturowość została przywrócona. (…)Nadeszła odpowiednia pora na to, aby młodzi i twórczy ludzie, adepci sztuki filmowej, pomyśleli nad tym, na czym rzeczywiście polega to morskie sąsiedztwo. Czy w naszym nadbałtyckim świecie spełnia się postulat „Rodzinnej Europy” zgłoszony przed laty przez noblistę Czesława Miłosza?”

Filmy można nadsyłać do 25 sierpnia za pośrednictwem strony Culture.pl, gdzie powstał specjalny formularz. Najlepsze z nich wybierz jury w składzie:

Leszek Kopeć – przewodniczący jury – dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz prezes zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej
Magnus von Horn – mieszkający w Polsce reżyser filmowy szwedzkiego pochodzenia. Absolwent i wykładowca PWSFTviT. Jego ostatni film „Intruz” miał swoją premierę na 68. Festwalu w Cannes
Grzegorz Skorupski – ekspert filmowy Instytutu Adama Mickiewicza

Nagrody dla autorów najlepszych filmów zostaną wręczone we wrześniu podczas 40. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Konkurs „Common Baltic” jest częścią programu kulturalnego prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza pod flagową marką Culture.pl w regionie Morza Bałtyckiego. Po krajach Partnerstwa Wschodniego i Azji jest to kolejny obszar, gdzie będzie długookresowo zwiększona aktywność Instytutu i prowadzone międzynarodowe projekty kulturalne i kulturalno-społeczne. Projekt będzie obejmował: Polskę, Rosję, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Norwegię, Szwecję, Danię, Niemcy, a także Islandię.

Szczegóły i regulamin konkursu na :

http://culture.pl/en/article/common-baltic-short-film-contest-a-month-by-the-baltic-sea

Źródło: reykjavik.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 0 811 07 sierpnia, 2015 Kultura i sztuka, News 7 sierpnia, 2015

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Popularne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.