Dzieci w Islandii - islandzkie prawo

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
Dzieci w Islandii – islandzkie prawo
Posted by

Dzieci w Islandii – islandzkie prawo

Na Islandii dzieci do 12 lat mogą przebywać na dworze po godz.20:00 jedynie w towarzystwie osoby dorosłej.

 

W okresie od 1 maja do 1września, mogą przebywać poza domem bez opieki do godz. 22:00.

Prawa dzieci /Lög og reglur
• Dziecko ma prawo do kontaktów z obojgiem rodziców.
• Obowiązkiem rodziców jest ochronić dzieci przed psychicznym oraz fizycznym znęcaniem się oraz innymi zagrożeniami.
• Dziecko ma prawo do wykształcenia zgodnie ze swoimi możliwościami i zainteresowaniami.
• Rodzice powinni konsultować się ze swoim dzieckiem przed podjęciem decyzji w sprawach, które są podejmowane w jego imieniu. Dziecko ma prawo do decydowania o swojej przyszłości.
• Często zdażają się wypadki z udziałem dzieci, dlatego obowiązkiem dorosłych jest uświadomienie i edukacja dziecka o zagrożeniach wypływających z otoczenia.
Według prawa islandzkiego każda forma przemocy wobec dziecka jest zakazana, niezależnie od tego czy ma ona miejsce w domu czy poza nim. Na Islandii obowiązuje szczególne prawo względem dzieci. Wszyscy mają obowiązek do informowania pod nr. tel. 112 w przypadku podejrzeń o przemoc fizyczną, psychiczną lub seksualną wobec dzieci.

Dziecko 6 lat
Ma obowiązek zacząć naukę w szkole podstawowej/ grunnskóli

Dziecko 7 lat
Może jeździć na rowerze bez opieki na drodze przeznaczonej dla pojazdów

Dziecko 8 lat
Może samo bez opieki korzystać z pływalni

Dziecko 12 lat
Ma prawo wyrażania swoich opinii w kwestiach:
wiary, adopcji, leczenia, obywatelstwa, zmiany imienia lub nazwiska, wszelkich decyzjach podejmowanych przez urząd reprezentujący sprawy dzieci

Umboðsmaður barna / Rzecznik praw dziecka to organizacja rządowa zajmująca się sprawami dzieci i młodzieży oraz ich problemami. Działa ona na rzecz poprawy sytuacji dzieci i dba o to, aby prawo względem dzieci było przestrzegane, jak i potrzeby oraz interesy wszystkich grup społecznych. Biuro czynne jest codziennie od 9:00-15:00, Laugavegi 13, 2 piętro, 101 Reykjavik, tel.552 899, ub@barn.is, nr darmowy tel. 800 5999

Barnavernd Reykjavikur/ Urząd Ochrony Dziecka w mieście Reykjavik, Borgartúni 12-14, 105 Reykjavík, tel: 411 11 11

Poza godzinami pracy (od godz. 16:15 do godz. 08:20 ) i w weekendy można dzwonić na nr. tel. 112 ( tel. alarmowy)

Zadaniem Urzędu Ochrony Dziecka (Barnavernd Reykjavikur) jest nadzorowanie bezpieczeństwa , rozwoju oraz prawidłowego wychowywania dzieci mieszkających na terenie gminy Reykjavik. Urząd nadzoruje również kwestie decyzji dotyczące nadzoru, odwiedzin ,ustalenia opieki oraz opieki zastępczej rodzin zastepczych.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony reykjavik.is
Fot: freeimages.com

5 0 1122 07 października, 2016 News, Prawo, Przewodnik, Rodzina i dzieci 7 października, 2016

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Popularne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.