Kubb - zabawa w Skandynawii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
Kubb – zabawa w Skandynawii
Posted by

Kubb – zabawa w Skandynawii

W co bawią się dzieci w różnych stronach świata

Angielskie toys, niemieckie kinderspiel, francuskie jouets, czy nasze polskie zabawki na to słowo wszystkie dzieci wszędzie reagują z ogromnym entuzjazmem. Radość jest ta sama, jednak czy we wszystkich zakątkach świata zabawki i zabawy wyglądają tak samo?

Dzieci w Indiach spędzają wolny czas grając w kabaddi. Nazwa w języku hindi oznacza utrzymać oddech i podpowiada reguły gry. Dzieci dzielą się na dwa zespoły i ustawiają naprzeciwko siebie na prostokątnym boisku. Po sygnale wytypowany zawodnik wbiega na pole przeciwników i krzycząc jednym tchem: kabaddi musi dotknąć jak największą liczbę rywali. Zanim skończy okrzyk ma za zadanie wrócić na stronę swojej drużyny. Inną popularną zabawą w tym południowym zakątku Azji jest rangoli, tradycyjna sztuka tworzenia barwnych kompozycji na ziemi. Hindusi tworzą je z ziaren ryżu, piasku, zbóż czy płatków kwiatów. Wielobarwne ornamenty wznoszone są przed tradycyjnymi świętami, jednak maluchy potrafią godzinami leżeć na ziemi tworząc mozaiki bez żadnej okazji.

W chłodnej Skandynawii tradycyjną zabawą jest kubb, gra plenerowa dla dwóch drużyn mająca wiele wspólnego z popularnymi kręglami. Kubb polega na strącaniu zbijakami obrońców przeciwnej drużyny w celu wyeliminowania króla stojącego na środku boiska. Wszystkie elementy służące w zabawie wykonane są z drewna, jednak nie bez powodu kubb nazywa się grą Wikingów, dla których Skandynawia była niegdyś areną ciągłych bitew i wojen.

Jeszcze inaczej bawią się dzieci w krajach latynoskich. Tam popularną zabawą jest piata, taneczne pląsy organizowane najczęściej w czasie urodzinowych fiest. Dzieci przygotowują papierową kulę – piatę, wypełnioną migdałami w słodkim lukrze, ciastkami i wszelkimi łakociami, którą potem wieszają na gałęzi drzewa. Solenizant z zawiązanymi oczami kręci się w kółko do rytmu muzyki, po czym przy użyciu specjalnego kija musi rozbić kulę i złapać jak najwięcej słodyczy. Ten zwyczaj ma bardzo bogatą tradycję i religijny charakter, a samo strącanie piaty obrazowało walkę dobra ze złem.

A jak jest na naszym polskim podwórku? Dzieciaki uwielbiają bawić się w chowanego czy berka ledwo nadążając za własnymi pomysłami. Ciągle popularną zabawą, zwłaszcza wśród przedszkolaków, jest usypianie starego niedźwiedzia. Na pewno niewielu z nich wie, że w podobny sposób dzieci w Afryce zaczepiają hienę. Którego z maluchów nie zaciekawią takie różnice?

Kiedy skończą się pomysły na tradycyjne zabawy warto zaproponować dzieciom coś nowego. Co stoi na przeszkodzie, aby na chodniku przed domu stworzyć mozaikę przystrojoną mleczem i kamykami lub przemienić się w groźnego Wikinga. Zabawy zaczerpnięte z różnych stron świata nie tylko urozmaicą letnie popołudnie, ale przede wszystkim pomogą rozbudzić w najmłodszych ciekawość innych kultur i świadomość różnorodności otaczającego je świata. Mogą być również pretekstem do uczenia tolerancji – komentuje Rafał Piotrowski, przedstawiciel ds. marketingu polskiej firmy Wader-Woźniak, której zabawki przybliżają polską, dziecięcą tradycję po niemal wszystkich kontynentach. Dzięki temu dzieci w Chile, RPA czy Izraelu mogą same sprawdzić, co umila czas im polskim rówieśnikom.

Zabawowe zwyczaje dzieci różnią się od siebie w różnych zakątkach świata. Wypływają z tradycji i historii danego kraju, nie rzadko zależą od klimatu czy dostępu do bogactw naturalnych regionu. To cenna wiedza, którą warto zaszczepiać w maluchach od najmłodszych lat. A jak powszechnie wiadomo- najskuteczniejszą nauką jest sama zabawa. Więc do dzieła!

O firmie Wader Woźniak Sp. z o.o.

Wader Woźniak jest wiodącym, polskim producentem zabawek dla najmłodszych dzieci. Jako spółka firma istnieje od 23 lat, jednak swoją tradycją sięga 1968 roku, kiedy to Ryszard Woźniak zaczął produkować pierwsze zabawki. Obecnie produkty polskiego producenta są eksportowane do ponad 30 krajów świata. Misją firmy Wader-Woźniak jest wspieranie rodziców i nauczycieli przedszkolnych w dbaniu o prawidłowy rozwój psychoruchowy dzieci w ich pierwszych latach życia, poprzez dostarczanie wysokiej jakości, bezpiecznych zabawek rozwijających kreatywność dzieci, kształtujących umiejętność logicznego myślenia i zachęcających dziecko do zabaw ruchowych. Firma jest inicjatorem akcji edukacyjnych, których celem jest zwiększenie świadomości bezpieczeństwa wśród dzieci.

Firma WaderWoźniak jest zdobywcą wielu nagród w kraju i za granicą. Jest również pięciokrotnym laureatem tytułu Gazela Biznesu.

Więcej informacji o firmie dostępnych jest na stronie: http://www.wadertoys.eu

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Fot: freeimages.com

2 0 134 23 września, 2014 Kultura i sztuka, News 23 września, 2014

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Popularne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.