Osoby pracujące na Islandii mogą ubiegać się o przyznanie zagranicznego świadczenia emerytalnego

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
Osoby pracujące na Islandii mogą ubiegać się o przyznanie zagranicznego świadczenia emerytalnego
Posted by

Osoby pracujące na Islandii mogą ubiegać się o przyznanie zagranicznego świadczenia emerytalnego

Pracowałeś za granicą? Sprawdź, czy należy ci się emerytura

 

Osoby pracujące w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii mogą ubiegać się o przyznanie zagranicznego świadczenia emerytalnego. Trzeba jedynie złożyć wniosek.

Kraje mają określone zasady nabywania prawa do emerytury. Jednym z warunków może być np. czas wykonywania pracy. Jeśli osoba spełnia ustalone kryteria, powinna ubiegać się o świadczenie emerytalne z danego państwa.

Jak mówi serwisowi infoWire.pl Radosław Milczarski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS): „Kiedy chcemy uzyskać prawo do zagranicznej emerytury, składamy wniosek w ZUS lub – jeżeli mieszkamy poza Polską – analogicznej instytucji w danym kraju”. Jeśli złożyliśmy pismo w ZUS, sprawdzi on zawarte w dokumencie informacje o naszym zatrudnieniu i przekaże do określonego urzędu zagranicznego, a ten wyliczy nam świadczenie emerytalne.

Gdy wyjeżdżamy do pracy za granicę, powinniśmy sprawdzić przepisy obowiązujące w danym kraju, które określają, jakie warunki musimy spełnić, aby otrzymać prawo do np. emerytury bądź renty. Wszelkie informacje na temat nabywania świadczeń i ich koordynacji znajdziemy na stronie ZUS – www.zus.pl.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Wyszukiwaliście:

5 0 1031 05 października, 2015 Biznes, News, Praca 5 października, 2015

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Popularne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.