Pewne grupy Polaków są szczególnie chronione przez prawo pracy przed zwolnieniem

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
Pewne grupy Polaków są szczególnie chronione przez prawo pracy przed zwolnieniem
Posted by

Pewne grupy Polaków są szczególnie chronione przez prawo pracy przed zwolnieniem

Kiedy szef nie może cię zwolnić

 

Pewne grupy pracowników są szczególnie chronione przez prawo pracy przed zwolnieniem. Warto wiedzieć, komu i w jakich sytuacjach pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia oraz jak postąpić, kiedy – wbrew prawu – to zrobi.

Przed wypowiedzeniem umowy o pracę szczególnie chronione są osoby w wieku przedemerytalnym. Pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika, któremu do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata. Dużo szersza ochrona przysługuje kobietom w ciąży. Przełożony nie może nie tylko wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie spodziewającej się dziecka, lecz także rozwiązać wypowiedzianej już umowy, jeśli to, że pracownica jest w ciąży, okazało się w okresie wypowiedzenia.

„Należy pamiętać, że w przypadku kobiet w ciąży ochrona jest wyłączona w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji przedsiębiorstwa. Ciężarną można też zwolnić dyscyplinarnie, jeżeli dopuściła się poważnego naruszenia obowiązków pracowniczych” – mówi serwisowi infoWire.pl adwokat Katarzyna Ludwig. Wyjątki są przewidziane również dla osób w wieku przedemerytalnym: ochrona wygasa, kiedy pracodawca ogłosi likwidację lub upadłość firmy, oraz w przypadku wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy, jeśli obejmuje ono całą grupę pracowników, w której znajduje się osoba podlegająca ochronie przedemerytalnej.

Chronione przed zwolnieniem są ponadto osoby nieobecne w pracy z usprawiedliwionych przyczyn, tzn. pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim oraz urlopach: wypoczynkowym, bezpłatnym, wychowawczym i macierzyńskim. „Pamiętajmy, że jeżeli pracodawca wręczy nam wypowiedzenie umowy o pracę niezgodne z prawem, w ciągu siedmiu dni od otrzymania pisma możemy odwołać się do sądu pracy” – informuje ekspertka.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

6 0 207 19 października, 2015 News, Praca, Prawo 19 października, 2015

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Popularne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.