Polacy będą musieli obowiązkowo segregować śmieci

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
Polacy będą musieli obowiązkowo segregować śmieci
Posted by

Polacy będą musieli obowiązkowo segregować śmieci

Unia Europejska dąży do radykalnego ograniczenia ilości śmieci trafiających na wysypiska.

 

Polacy będą musieli nie tylko obowiązkowo segregować śmieci, ale także zmniejszać ich ilość już na etapie zakupów.

– Naszym zdaniem największy udział w tych zmianach należy do gospodarstw domowych.

Dlatego Polaków trzeba zainteresować problemem odpadów opakowaniowych, które w domowych koszach zajmują najwięcej miejsca oraz „czarnym złotem” czyli tym ile jest w śmieciach surowców do powtórnego wykorzystania.

Ten najprostszy i najtańszy recykling to kompostownik w przydomowym ogródku – mówi Wojciech Owczarz z Fundacji Ekologicznej ARKA.

Ekologiczna plaga

ARKA rozpoczęła całoroczną akcję edukacyjną „365 reklamówek śmieci”, a jej lider Wojciech Owczarz osobiście zobowiązał się do takiej formy zbiórki nie bez powodu. Reklamówka jest jedną z ekologicznych plag.

Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek.

Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną reklamówkę? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy.

Jak przyłączyć się do akcji?

„365 reklamówek śmieci” jest akcją społeczną.

Organizatorzy proszą o dobrowolny udział poprzez zarejestrowanie swoich zebranych reklamówek śmieci na www.365reklamoweksmieci.pl, a nawet o przysyłanie zdjęć z miejsc, które przy okazji uprzątnięto.

Okazuje się, że zmiany w prawie i obciążenie wszystkich mieszkańców opłatami za śmieci nie spowodowały, że dzikie wysypiska śmieci zniknęły. Podobnie, jak nie zniknęły podrzucane do przydrożnych rowów worki i reklamówki ze śmieciami. Nadal zaśmiecają środowisko i krajobraz, i irytują szczególnie w miejscach wypoczynku: w lasach, parkach, na szlakach wycieczek.

„Królują” plastikowe jednorazówki i butelki, butelki szklane, opony i sprzęt AGD. Tymczasem wszystkie te odpady nadają się do recyklingu.

O tym także można czytać na portalu www.365reklamóweksmieci.pl, który składa się z przystępnych informacji na temat odzysku, recyklingu, gospodarki odpadami w Polsce i na świecie. Zasób informacji jest na bieżąco powiększany.

Akcja „365 reklamówek śmieci” jest częścią ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy” dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat: Minister Środowiska.

Dodatkowe informacje
Wojciech Owczarz: tel. tel. 609 267 020;

e-mail: w.owczarz@fundacjaarka.pl

Źródło: ekogazeta.com.pl
Fot: ekogazeta.com.pl

2 0 226 30 czerwca, 2015 Ekologia, News Czerwiec 30, 2015

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.