Polacy zużywają za dużo plastikowych toreb

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
Polacy zużywają za dużo plastikowych toreb
Posted by

Polacy zużywają za dużo plastikowych toreb

Polak w folii. Zużywamy sto razy więcej plastikowych toreb niż Duńczycy.

 

Polacy zużywają sto razy więcej plastikowych toreb na zakupy niż Duńczycy. Samorządowcy chcą to zmienić.

Członkowie Komitetu Regionów przyjęli stanowisko dotyczące zmniejszenia zużycia toreb plastikowych w Europie. Zawiera ono o wiele ostrzejsze propozycje niż te, które przedstawiła Komisja Europejska.

Komitet wezwał do całkowitego zniesienia bezpłatnych toreb plastikowych do 2020 r., wyznaczenia obowiązkowych poziomów docelowych w UE w celu zmniejszenia we wszystkich państwach członkowskich liczby jednorazowych toreb plastikowych, a także wprowadzenia obowiązkowych opłat za torby na zakupy.

– Wprowadzenie obowiązkowych opłat za torby plastikowe to prosty i rozsądny krok dla Europy – mówi Linda Gillham, członkini Rady Hrabstwa Runnymede, która przygotowywała opinię Komitetu. – Zmniejszyłoby to liczbę toreb plastikowych, które krążą w środowisku, wplątują się w drzewa i trafiają do mórz, a jednocześnie pozwoliłoby zebrać pieniądze na akcje oczyszczania – wskazuje.

Szacuje się, że przeciętny obywatel UE zużywa rocznie 198 toreb na zakupy, z czego 90 proc. to lekkie torby. Członkowie Komitetu stwierdzili, że konieczne są działania pozwalające zlikwidować znaczne różnice między poszczególnymi państwami członkowskimi. W niektórych krajach, np. Danii i Finlandii na osobę przypadają średnio 4 torby plastikowe, a w Polsce, Portugalii czy na Słowacji – aż 466.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony recykling.pl

Fot: freeimages.com

4 0 245 05 listopada, 2014 Ekologia, News Listopad 5, 2014

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.