Polska może sama produkować energię zamiast kupować ją z zagranicy

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
Polska może sama produkować energię zamiast kupować ją z zagranicy
Posted by

Polska może sama produkować energię zamiast kupować ją z zagranicy

Waldemar Pawlak sugeruje, że brak wsparcia dla rozwoju OZE oznacza zgodę na uzależnienie Polski od importu energii spoza kraju.

 

– To nie jest dobra polityka, jeśli jej rezultatem jest utrzymanie ludzi w biedzie i zamykanie szans na rozwój regionów – podkreślił Waldemar Pawlak.
Waldemar Pawlak był gościem Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który odbył się w Radomiu
31 marca. W konferencji uczestniczył również wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej dr Arkadiusz Sekściński, który poparł wypowiedź byłego premiera i ministra gospodarki mówiąc, że rozwój OZE to ważny element budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i poszczególnych regionów Polski.

– To bardzo istotne by źródła energii były jak najbliżej ich odbiorców oraz by były maksymalnie zdywersyfikowane i rozproszone. Budowanie wielkich bloków energetycznych, takich jak ten w Opolu temu nie służy – stwierdził dr Sekściński.
W opinii Waldemara Pawlaka, mówiąc o energii odnawialnej należy podkreślać, że za tymi inwestycjami podążają lokalne korzyści.

– Nawet jeśli właścicielem instalacji jest duża międzynarodowa firma, to należąca do niej farma wiatrowa odprowadza podatki i opłaty lokalne. Dzięki temu ulepszana jest lokalna infrastruktura i zwiększa się lokalne bogactwo. Nie można odbierać ludziom szans na korzystanie z produkcji energii w miejscu zużycia i zamykać możliwości rozwoju – powiedział Waldemar Pawlak.

Ważnym beneficjentem inwestycji wiatrowych są gminy wiejskie. – Tylko z tytułu podatku od nieruchomości do gmin wpłynęło do dziś ponad 150 mln zł. Włodarze gmin najlepiej wiedzą jak pożytkować te środki, np. na modernizację dróg czy szkół. Istotne jest więc by to gminy oraz społeczności lokalne – tak jak dotychczas – miały prawo decydować o tym czy chcą na swoim terenie tego typu inwestycji czy nie – podkreślił przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Polski Kongres Energii Odnawialnej jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym zielonej energii o charakterze regionalnym i cyklicznym. Spotkaniu w Radomiu, zorganizowanego przez Zieloną Stronę Mocy oraz Zespół Szkół Technicznych im. T. Kościuszki,, towarzyszyło jubileuszowe X Seminarium Odnawialnych Źródeł Energii. W konferencji wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym przedstawiciele władz centralnych i regionalnych oraz eksperci z branży energetycznej, którzy podczas debaty otwierającej, a następnie dedykowanych paneli dyskusyjnych omawiali najważniejsze zagadnienia dotyczące energetyki odnawialnej. Wcześniejsze wydarzenia miały miejsce we Wrocławiu, Bydgoszczy, Olsztynie, Białymstoku, Płocku, Krakowie i Kielcach.

Patronem honorowym Kongresu w Radomiu był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Radomskiego Mirosław Ślifirczyk, Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak oraz Prezes Age

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony ekonews.com.pl
Fot: ekonews.com.pl

3 0 174 02 grudnia, 2014 Ekologia, News Grudzień 2, 2014

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.