Prawa i obowiązki młodzieży na Islandii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
Prawa i obowiązki młodzieży na Islandii
Posted by

Prawa i obowiązki młodzieży na Islandii

Młodzież
Unglingar

Prawa i obowiązki / Reglur
Młodzież w wieku 13-16 lat nie powinna przebywać poza domem po godz. 22:00 , nie dotyczy to powrotu z zajęć poza lekcyjnych. Od 1 maja do 1 października czas przebywania młodzieży na dworze wzdłuża się o 2 godz.

Młodzież w wieku 13-14 lat może podjąć lekką pracę nie przekraczającą 2 godzin dziennie podczas roku szkolnego oraz 7 godzin dziennie podczas wakacji. Zakazana jest praca w godzinach od 20:00 – 06:00. Prawo do wypoczynku wynosi 14 godzin na dobę.

Młodzież w wieku 14 lat
-Ma prawo do ubiegania się o dowód tożsamości wydawany przez urząd Hagstofan Islands

Młodzież w wieku 15 lat
-Ma prawo do przewożenia dzieci młodszych niż 7 lat na rowerze tylko wtedy, jeśli rower posiada specjalne siedzisko przeznaczone do przewozu małych dzieci.
-Ma prawo do zdobycia uprawnień do prowadzenia motoroweru

Młodzież 15-17 lat
-Ma prawo do podjęcia pracy ,2 godzin dziennie w okresie trwania nauki oraz 8 godz. w czasie wolnym od nauki . Zakaz jest pracy w godzinach między 20:00 a 06:00 rano. Prawo do odpoczynku wynosi 14 godz. na dobę w czasie szkolnym i 12 godz. w okresie wakacyjnym.
-Może pracować jako opiekun nad dziećmi
-Staje się niezależnym członkiem Barnavernd ,Barnavernd Reykjavikur/ Urząd reprezentujący sprawy dzieci w mieście Reykjavik,Borgartúni 12-14, 105 Reykjavík, tel: 411 11 11 .Poza godzinami pracy (od godz. 16:15 do godz. 08:20 ) i w weekendy można dzwonić na nr. tel. 112 ( tel. alarmowy)Zadaniem Barnavernd Reykjavikur jest nadzorowanie bezpieczeństwa , rozwoju oraz prawidłowego wychowywania dzieci mieszkających na terenie Reykjaviku. Odpowiedzialny jest też za kwestie decyzji w sprawie nadzoru, wizytacje ,ustalenia opieki oraz opieki zastępczej rodzin zastepczych.
-Może być sądzony i karany ( wg. prawa dla nieletnich)

Młodzież 16 lat
-Ma prawo do dalszej nauki ( nie obowiązek)
-Ma prawo do nauki jazdy ( samochodem)
-Ma uprawnienia do zarejestrowania się w Urzędzie pracy/Vinnumalastofnun jako szukający pracy
-Może się zapisać do politycznych organizacji młodzieżowych
-Może zasięgać porady lekarskiej bez informowania oraz zgody rodziców
-Dostaje własną kartę podatkową skattkort
-Dziewczęta mogą ubiegać się o aborcję bez informowania oraz zgody rodziców

Młodzież 17 lat
-Ma prawo przystąpienia do egzaminu uprawniającego do prowadzenia pojazdu kat.A i B

Młodzież 18 lat
Ma takie same prawa co osoba dorosła z wyjątkiem:
-Nie może kupować alkoholu (ma prawo po 20 roku życia)
-Nie ma prawa do adopcji dzieci ( ma prawo po 25 roku życia, tylko w szczególnych przypadkach po 20 roku)

Źródło: eldri.reykjavik.is
Fot: freeimages.com

0 0 121 23 kwietnia, 2015 News, Prawo 23 kwietnia, 2015

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Popularne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.