Czy zmiana czasu obowiązuje w Islandii?

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
Czy zmiana czasu obowiązuje w Islandii?
Posted by

Czy zmiana czasu obowiązuje w Islandii?

Po co to całe zamieszanie ze zmianą czasu?

Chociaż ze zmianą czasu mamy do czynienia dwa razy do roku i zawsze jest odpowiednio wcześniej zapowiadana, bywa że zapominamy o przestawieniu zegarków. Na szczęście zawsze jest to weekend, choć i tak wynikają z tego różne nieporozumienia. Po co nam więc to całe zamieszanie ze zmianą czasu?

Nie do końca wiadomo kto pierwszy wypowiedział się głośno o potrzebie stosowania czasu letniego i zimowego. Na pewno pionierami byli Niemcy, którzy przestawianie zegarków zaczęli praktykować już w czasie I wojny światowej, a wkrótce w ich ślady poszli Brytyjczycy. Obecnie taki podział stosowany jest w siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach Europy – wyjątek stanowią tu Islandia, Białoruś i Rosja.

W zgodzie ze słońcem…
Stosowanie czasu letniego pozwala na optymalne dostosowanie aktywności ludzi do czasu kiedy słońce znajduje się nad horyzontem. Optymalne wykorzystanie dziennego światła umożliwia oszczędzanie prądu, zwłaszcza latem. Zimą podczas pięciu najbardziej ciemnych miesięcy, a więc od listopada do marca później włączamy światło wieczorem, ale za to wcześniej rano. Dlatego właśnie zimą wracamy do tzw. czasu podstawowego – w Polsce środkowoeuropejskiego, zwanego również zimowym.

Zwykle potrzebujemy kilku dni, aby nasz zegar biologiczny zaadoptował się do nowych warunków. Niektórzy z nas wyjątkowo kiepsko odczuwają tę „rewolucję”; mają migreny i potrzebują znacznie więcej czasu, aby się wprawić w inny rytm dnia. Gorsza jakość snu bywa wiązana z depresjami i incydentami sercowymi. Dlatego bez względu na ilość pracy i obowiązków, starajmy się wysypiać i dbajmy o higieniczny, zdrowy tryb życia – zachęca Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. Jeżeli cierpimy na problemy z bezsennością warto przed snem dokładnie wywietrzyć pokój, wypić ziołową herbatę, poczytać odprężającą książkę. – Przyjrzyjmy się również naszemu otoczeniu, zwłaszcza temu na czym śpimy. Wielu bezsennych nocy i porannych bólów kręgosłupa dałoby się uniknąć, gdybyśmy kładli się spać na dobrze dobranym materacu – dodaje T. Goc z Janpolu.

Czy to się opłaca?
Przeprowadzana dwa razy w roku w Polsce zmiana czasu jest kosztowna i dość skomplikowana. Z przestawieniem się na nowy czas nie radzi sobie wiele systemów informatycznych. W transporcie kolejowym przy zmianie czasu z letniego na zimowy pociągi, które są na trasie od godziny drugiej muszą wydłużyć postój o co najmniej godzinę na najbliższym posterunku ruchu, na którym mają postój handlowy, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. Natomiast przy zmianie czasu z zimowego na letni wszystkie pociągi, które są na trasie od godziny drugiej mają opóźnienie o co najwyżej godzinę. Pracujący w systemie zmianowym w nocy muszą pracować de facto o godzinę dłużej, co nie zawsze jest uwzględnianie przy naliczaniu wynagrodzenia. Optymiści uważają jednak, że zmiana czasu na zimowy owocuje większym bezpieczeństwem na drogach oraz ogólnie lepszym dostosowaniem człowieka do rytmu natury, aktywności słońca itd. Bez względu na to jakie jest nasze zdanie pamiętajmy żeby 28 października przestawić zegar o godzinę do tyłu, a w czasie adaptacji do nowych warunków szczególnie dbać o jakość nocnego wypoczynku.

Redakcja EkoNews

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony ekonews.com.pl

fot: freeimages.com

1 0 421 24 września, 2014 Ekologia, News Wrzesień 24, 2014

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.