Jak zrobić zielony dach

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Islandia. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Islandii. Zapraszamy do lektury!WirtualnaIslandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwajcarii
info@wirtualnaskandynawia.pl
Jak zrobić zielony dach
Posted by

Jak zrobić zielony dach

Budynki w których żyjemy i pracujemy nie muszą być jak martwe, betonowe skorupy.

 

Mogą być przekształcone w oddychające ekosystemy – dzięki zielonym dachom.

Takie domy oferują wiele korzyści zarówno dla właścicieli jak i środowiska.

JAKIE KORZYŚCI DAJE ZIELONY DACH ?

jest bardziej trwały niż typowe dach (2x),
poprawia jakość powietrza, filtrując CO2
zmniejsza koszt ogrzewania (poprzez zwiększenie masy akumulującej ciepło i wartości oporu cieplnego) i koszt chłodzenia latem, nawet o 1/4
wycisza budynek – gleba na dachu pomaga blokować niższe częstotliwości dźwięków a rośliny blokuja wyższe częstotliwości
filturuje wodę deszczową z metali ciężkich,
zmniejsza łączną kwotę spływania i spowolnić tempo spływania deszczówki z dachu, zachowuje do 75% wody deszczowej – woda jest gromadzona w podłożu na zielonym dachu, a następnie poprzez rośliny, jest zwracana do atmosfery przez parowanie. Zapobiega to też w miastach przeciążeniom kanalizacji deszczowej, w okresach silnych opadów.
skupiska zielonych dachów zwalczają efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła
tworzą siedliska dla pozytecznych owadów i ptaków, których w tradycyjnie zabudowanych miastach brakuje

KOSZT

Koszt zielonego dachu trudno oszacować w warunkach polskich – ogólnie podaje się, że może on osiągnąć dwukrotność ceny tradycyjnego dachu, a to z uwagi na potrzebę wykonania mocniejszej, z uwagi na obciążenia, konstrukcji dachowej.

JAK WYKONAĆ ZIELONY DACH ?

Uzyskaj dane / ekspertyzę / projekt inżynieryjne w zakresie obciążenia konstrukcji użytkowej struktury dachu (i konstrukcji kratownicy dachowej). W naszym klimacie dachy budowane są standardowo do przyjęcia określonego obciążenia (m.in śnieg). A ogród na dachu to m.in mokra gleba, rośliny, przy sporej powierzchni może to ważyć tony.
Wzmocnienie (podparcie) konstrukcji. Wzmacnienie struktury dachu to nie tylko umieszczenie podpór pod dachem ale też najpewniej umieszczenie podpór bocznych. Wyobraź sobie, że trzyma sznur latawca: wiatr wywiera nacisk nie tylko na sam latawiec, ale też na Twoje ciało. Wiatry i deszcz będą oddziaływać tak samo na Twój zielony dach.
Pokrycie dachu (hydroizolacja). Możesz skontaktować się z firmą oferującą pokrycia dochowe bez szwu (bez połączeń). Jeśli budujesz zielony dach na konstrukcji budynku niemieszkalnego, warto pomyśleć o zrobieniu oczka wodnego.
Ustaw siatkę/kratownicę. Pomiń ten krok, jeśli dach jest płaski. Dachy o nachyleniu trzeba wyposażyć w siatkę / konstrukcję kratownicy, umieszczoną nad pokryciem, co zabezpieczy grunt umieszczony na dachu przed zsunięciem.
Zasięgnij opinii co do wyglądu dachu. Jak wiele wysiłku jesteś gotów zainwestować w zielony dach. Oczywiście, bardziej ozdobne rośliny będą wymagać więcej pracy niż minimalistyczny mech czy trawa. Polne kwiaty i ich nasiona przyciągają ptaki i motyle, rozrzucone przedmioty, takie jak kłody drewna przyciągną małych gryzonie. Natomiast rawy trzeba będzie kosić tylko sporadycznie, a mech, jest łatwy w utrzymaniu. To może być również dobry czas, aby skonsultować się inżynierem i zdecydować, jak ciężki może być ładunek roślin na zielonym dachu.
Wymieszać i przygotować podłoże glebowe. W zależności od wyboru roślin, gleba musi być rozmaicie przygotowana (m.in: pH, spoistośc itd..). Poszczególne składniki gleby to m.in piasek; substancje organiczne, takich jak np: łuski orzecha kokosowego, mech torfowy.
Sadzić rośliny! Sadzonki są nieco mniej frustrujące przy aplikowaniu do gleby na dachu niż nasiona.
Ciesz się ! 😉

Powyższy opis odnosi się do tradycyjnej konstrukcji zielonego dachu, popularnej np: w Skandynawii

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony ekogazeta.com.pl

Fot: freeimages.com

3 0 382 22 września, 2014 Ekologia, News 22 września, 2014

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Popularne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w islandzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Islandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Islandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Islandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Islandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z zespołem naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaIslandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.