Polskie przepisy nie sprzyjają inwestycjom w nowoczesne metody utylizacji śmieci Inwestycje na rynku odpadów napotykają w Polsce na podobne bariery jak w innych branżach. Do najpoważniejszych należy niestabilne prawo, które nie gwarantuje możliwości zaplanowania długoterminowej inwestycji. Pozytywnie zmienia się natomiast podejście polskiego społeczeństwa do nowoczesnych metod utylizacji odpadów. – Poruszamy się w obszarze pomiędzy…
Kategoria: Ekologia

Czy Polacy chcą budować mikroinstalacje służące do wytwarzania energii
Ty też możesz być niezależny od dostaw energii Do niedawna na budowę mikroinstalacji, służących do wytwarzania energii, decydowali się tylko hobbyści. Ma to zmienić Ustawa o odnawialnych źródłach energii, której przepisy zachęcają do rozwijania energetyki prosumenckiej. „Energetyka prosumencka polega na tym, że konsument energii jest jednocześnie jej producentem, czyli ma na swoim podwórku czy…

Czy energetyka obywatelska stanie się nieopłacalna
Tańsza energia dla gospodarstw domowych – energetyka obywatelska Jak podaje portal newseria.pl energetyka obywatelska to nie tylko tańsza energia dla gospodarstw domowych. To także większe bezpieczeństwo energetyczne kraju, ze względu na wielość rozproszonych źródeł energii. W Polsce rozwój energetyki obywatelskiej wciąż napotyka trudności administracyjne i prawne. Problemem jest m.in. projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach…

Sieci energetyczne problemem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii
Jak podaje portal newseria.pl stan sieci energetycznych pozostawia wiele do życzenia, co ogranicza możliwość przyłączania do nich nowych mocy, a to z kolei hamuje rozwój odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo problemem dla inwestorów jest uzyskanie warunków przyłączenia. Na razie przyznano warunki na przyłączenia do sieci elektroenergetycznych w ilości 18,7 tys. MW, które nie są wykorzystane i…

Polacy stawiają na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED-owe
W Polsce świeci coraz więcej LED-ów. Liczba zamówień się podwaja Polskie firmy coraz częściej stawiają na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED-owe. To w ich ocenie najbardziej perspektywiczna część rynku. Specjalizująca się w projektowaniu i produkcji systemów oświetleniowych spółka ES-SYSTEM podkreśla, że w ciągu ostatniego roku podwoiła się liczba zamówień na instalacje LED-owe. – Rozwiązania…

Polacy będą musieli obowiązkowo segregować śmieci
Unia Europejska dąży do radykalnego ograniczenia ilości śmieci trafiających na wysypiska. Polacy będą musieli nie tylko obowiązkowo segregować śmieci, ale także zmniejszać ich ilość już na etapie zakupów. – Naszym zdaniem największy udział w tych zmianach należy do gospodarstw domowych. Dlatego Polaków trzeba zainteresować problemem odpadów opakowaniowych, które w domowych koszach zajmują najwięcej miejsca…

Polacy rozpoczęli przygotowania do sezonu ogrodniczego
Przygotowania do sezonu ogrodniczego rozpoczęte Piękna wiosenna pogoda za oknem spowodowała, że Polacy rozpoczęli przygotowania do sezonu ogrodniczego. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę Husqvarna ponad 70% Polaków chciałoby, aby ich dzieci spędzały więcej czasu w ogrodzie. – źródło „Globalny Raport Ogrodniczy 2013 – Husqvarna Group”. Wiosenne porządki w ogrodzie to dobra okazja…

Ślinik luzytański na Islandii
Sprowadzanie obcych gatunków – introdukcja poza kontrolą. Wraz ze zwiększającą się ludzka aktywnością, a więc i działalnością handlową, transportowaniem roślin na szeroka skale, ingerencja w ekosystemy, coraz powszechniejsze staje się zjawisko inwazji obcych gatunków w biocenozy. Migracje gatunków są czymś wprawdzie naturalnym i przynależą do procesu ewolucyjnego, jednakże nie stanowiły one zagrożenia, dopóki nie znalazły…

Polska może sama produkować energię zamiast kupować ją z zagranicy
Waldemar Pawlak sugeruje, że brak wsparcia dla rozwoju OZE oznacza zgodę na uzależnienie Polski od importu energii spoza kraju. – To nie jest dobra polityka, jeśli jej rezultatem jest utrzymanie ludzi w biedzie i zamykanie szans na rozwój regionów – podkreślił Waldemar Pawlak. Waldemar Pawlak był gościem Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który odbył się…

Polacy zużywają za dużo plastikowych toreb
Polak w folii. Zużywamy sto razy więcej plastikowych toreb niż Duńczycy. Polacy zużywają sto razy więcej plastikowych toreb na zakupy niż Duńczycy. Samorządowcy chcą to zmienić. Członkowie Komitetu Regionów przyjęli stanowisko dotyczące zmniejszenia zużycia toreb plastikowych w Europie. Zawiera ono o wiele ostrzejsze propozycje niż te, które przedstawiła Komisja Europejska. Komitet wezwał do całkowitego…

Energetyka wiatrowa pomoże zredukować emisje gazów cieplarnianych
Szczyt klimatyczny UE – energetyka wiatrowa szansą na realizację celu redukcji emisji gazów cieplarnianych Już pierwszego dnia szczytu klimatycznego UE uzgodniono, że do 2030 roku Unia jako całość obniży emisje gazów cieplarnianych (GHG) o 40%, zwiększy udział odnawialnych źródeł energii (OZE) do minimum 27% i poprawi efektywność energetyczną o 27% w stosunku do roku 1990….

Miejsca pracy w sektorze ekologicznym
Nadchodzi era zielonych kołnierzyków Do 2020 roku w Europie powstanie 2, 8 mln zielonych miejsc pracy Według raportu Komisji Europejskiej od 2002 roku widoczny jest wyraźny wzrost w zatrudnieniu w sektorze dóbr i usług ekologicznych. Na Starym Kontynencie do 2020 roku w powstanie 2, 8 mln zielonych miejsc pracy. Zrównoważony rozwój powoli staje się także…

Zwiększanie lesistości Islandii
Zwiększanie lesistości Islandii – polacy mają duży wpływ Członkowie Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego ds. Prawnie Wiążącego Porozumienia o Lasach poznawali specyfikę zagospodarowania i zarządzania lasami Puszczy Białowieskiej. W ubiegłym roku obradował w Warszawie Międzyrządowy Komitet Negocjacyjny ds. Prawnie Wiążącego Porozumienia o Lasach. Celem obrad było sfinalizowanie negocjacji i stworzenie całego tekstu konwencji – Porozumienia o…

Połów wielorybów w Islandii
Połów wielorybów w Norwegii osiąga najwyższą liczbę od 1993 r. Rybacy w Norwegii złowili w tym roku 729 wielorybów, największą ilość, od czasów wznowienia kontrowersyjnych praktyk, wbrew presji międzynarodowej – stwierdziły wczoraj źródła branżowe. Sezon był bardzo odbry i jest teraz zakończony – powiedział Svein Ove Haugland, zastępca dyrektora działu sprzedaży Norweskiej Organizacji Rybaków….

Czy Polacy dbają o ekologię?
Ekologia w Polsce to iluzja czyli 5 poważnych problemów Polaków 72 proc. Polaków segreguje w swoich domach śmieci, 81 proc. zamiast kąpieli, bierze prysznic, 96 proc. gasi światła w pomieszczeniu, w którym nikogo nie ma, 96 proc. używa w domach energooszczędnych żarówek. Na pierwszy rzut oka jesteśmy drugą Skandynawią – postępujemy według standardów od lat…

Rozwój energii geotermalnej w Polsce
Polska we wnętrzu Ziemi Podsekretarz stanu w MŚ, Główny Geolog Kraju dr Henryk Jacek Jezierski podpisał Deklarację współpracy na rzecz rozwoju energii geotermalnej w Polsce. Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się 8 marca br., podczas odbywającej się w Sejmie RP konferencji: „Rozwój energetyki geotermalnej w Polsce”. Dokument podpisali także, Przewodniczący Podkomisji Stałej ds. Energetyki Komisji…

Czy zmiana czasu obowiązuje w Islandii?
Po co to całe zamieszanie ze zmianą czasu? Chociaż ze zmianą czasu mamy do czynienia dwa razy do roku i zawsze jest odpowiednio wcześniej zapowiadana, bywa że zapominamy o przestawieniu zegarków. Na szczęście zawsze jest to weekend, choć i tak wynikają z tego różne nieporozumienia. Po co nam więc to całe zamieszanie ze zmianą czasu?…

Jak zrobić zielony dach
Budynki w których żyjemy i pracujemy nie muszą być jak martwe, betonowe skorupy. Mogą być przekształcone w oddychające ekosystemy – dzięki zielonym dachom. Takie domy oferują wiele korzyści zarówno dla właścicieli jak i środowiska. JAKIE KORZYŚCI DAJE ZIELONY DACH ? jest bardziej trwały niż typowe dach (2x), poprawia jakość powietrza, filtrując CO2 zmniejsza koszt…

Eumetsat o satelitach meteorologicznych
Konferencja Eumetsat o satelitach meteorologicznych Wykorzystaniu satelitów w prognozowaniu pogody i badaniu zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi poświęcona będzie m.in. rozpoczynająca się w poniedziałek w Sopocie konferencja Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (Eumetsat). Jak poinformowali przedstawiciele Eumetsatu, na konferencji spodziewanych jest około 400 meteorologów, naukowców oraz badaczy pochodzących z 40 krajów. Wśród ogólnych zagadnień,…

Oceany zmieniają się nie do poznania
Fizycy: przez ocieplenie oceany zmienią się nie do poznania Większość energii globalnego ocieplenia powoduje ogrzewanie nie tyle atmosfery, co oceanów. To, plus zakwaszenie wód może sprawić, że za kilkaset lat oceany będą zupełnie inne niż dziś – mówili fizycy na spotkaniu w Warszawie. Spotkanie medialne „Zmiany klimatu w świetle najnowszych badań naukowych” z polskimi…

Inwazja roślin na Islandii
Zmiany klimatu sprzyjają arktycznym inwazjom roślin Postępujące ocieplenie sprzyja szybszym inwazjom obcych gatunków roślin w Arktyce – wynika z badań na Islandii, prowadzonych z udziałem polskich naukowców. Postępujące ocieplenie oznacza dla flory Islandii wyraźne zmiany. Jej rodzime, arktyczne elementy będą stopniowo wypierane przez gatunki inwazyjne, lepiej dostosowane do życia w cieplejszym świecie – wynika…

Energetyka Islandii
Energetyka Islandii będzie opierać się głównie na wodorze. Islandia założyła sobie cel, jakim jest permanentne pozbycie się korzystania z paliw kopalnych. Energetyka oparta będzie o wodór, który będzie głównym źródłem energii w przemyśle, transporcie, a także gospodarstwach domowych. Jego główną zaletą jest brak emisji zanieczyszczeń do powietrza, a jego spalanie nie powoduje efektu cieplarnianego. Powyższy…