Polska we wnętrzu Ziemi
Podsekretarz stanu w MŚ, Główny Geolog Kraju dr Henryk Jacek Jezierski podpisał Deklarację współpracy na rzecz rozwoju energii geotermalnej w Polsce. Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się 8 marca br., podczas odbywającej się w Sejmie RP konferencji: „Rozwój energetyki geotermalnej w Polsce”.
Dokument podpisali także, Przewodniczący Podkomisji Stałej ds. Energetyki Komisji Gospodarki Sejmu RP – Andrzej Czerwiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki – Joanna Strzelec – Łobodzińska i Prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego – Beata Kępińska. Zgodnie z przyjętą deklaracją jej sygnatariusze podejmą skuteczne działania, które zapewnią rozwój energii geotermalnej w Polsce.
Ministerstwo Środowiska wspiera działania zmierzające do wykorzystania energii geotermalnej, zaliczanej do energii odnawialnej, której źródłem jest wnętrze Ziemi. Realizuje tym samym ideę zrównoważonego rozwoju, zakładającą rozwój gospodarczy i społeczny przy pełnym poszanowaniu praw przyrody.
Dla Ministerstwa Środowiska istotne jest, że rozwój w dziedzinie wykorzystywania OZE ma pozytywny wpływ na środowisko oraz stabilność gospodarki. Wykorzystanie OZE zwiększa bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, zmniejsza uzależnienie od surowców energetycznych pochodzących z zagranicy, poprawia krajowy bilans towarowy i płatniczy, a także pozytywnie wpływa na rozwój przemysłu energetycznego przyczyniając się tym samym do zwiększenia miejsc pracy oraz eksportu nowoczesnych technologii.
– Nie mamy gejzerów jak Islandia, ale budowa geologiczna Polski stwarza możliwości wykorzystywania wód geotermalnych. Sprzyjają temu obecne i projektowane zmiany w prawie geologicznym i górniczym. Istotnym elementem wspierającym wykorzystanie geotermii jest możliwość uzyskania dofinansowania tej działalności z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – powiedział dr Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu w MŚ.
Podczas konferencji Główny Geolog Kraju mówił także o działaniach resortu środowiska promujących geotermię np. zmiany w aktach prawnych. Warto zaznaczyć, że na rozwój geotermii w Polsce pozytywnie wpłyną opracowane przez Ministerstwo Środowiska zmiany w nowym projekcie ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Dotyczą one m.in. rezygnacji z koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż wód termalnych uznanych za kopaliny, skrócenia postępowania koncesyjnego i utrzymania zerowej stawki opłaty eksploatacyjnej.
Pozytywny wpływ na rozwój geotermii mają również realizacja opracowań o tematyce geotermalnej, wykonywanych na zamówienie Ministra Środowiska oraz wsparcie inwestycji geotermalnych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dzięki działaniom podejmowanym przez Ministerstwo Środowiska Polska wypełnia zobowiązania międzynarodowe w dziedzinie OZE oraz ochrony klimatu.
Źródło: materiały pochodzą ze strony ekonews.com.pl
Fot: freeimages.com