Od tolerancji do integracji
Trwa projekt „Od tolerancji do integracji”, realizowany na podstawie umowy partnerskiej między Polskim Forum Migracyjnym, a Urzędem do Spraw Cudzoziemców i Fundacją dla Somalii. Projekt skierowany jest do społeczności lokalnych zamieszkujących w pobliżu ośrodków dla cudzoziemców oraz innych grup mających do czynienia na co dzień z cudzoziemcami ubiegającymi się o ochronę międzynarodową bądź wyrażają zainteresowanie tematyką uchodźczą.
Odbyły się już pierwsze wydarzenia w ramach projektu pod nazwą „Od tolerancji do integracji”, realizowanego w partnerstwie Polskiego Forum Migracyjnego, Urzędu do Spraw Cudzoziemców i Fundacji dla Somalii. Głównym celem projektu jest budowanie dobrych relacji międzykulturowych w rejonach, w których zlokalizowane są ośrodki dla uchodźców.
Projekt składa się czterech działań: Szkoła Tolerancji – cykl warsztatów w szkołach, do których chodzą dzieci cudzoziemskie, Aktywni dla Tolerancji – część skierowana do dziennikarzy obejmująca wizytę studyjną „szlakiem uchodźców” i indywidualne spotkania z ekspertami, Liderzy Tolerancji – spotkania informacyjne dla zainteresowanych grup, które chcą dowiedzieć się więcej o sytuacji uchodźców w Polsce oraz konkurs na hasło reklamujące tolerancję.
W dniu 9 czerwca 2014r. odbyło się spotkanie ze studentami Kliniki Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, którzy udzielają cudzoziemcom porad prawnych, aby uświadomić im sytuację uchodźców oraz ich problemy pozaprawne. Drugie spotkanie dotyczące uchodźców odbyło się 22 czerwca podczas Nocy Świętojańskiej w Radzyniu Podlaskim. Pracownicy ośrodka w Bezwoli oraz przedstawiciele PFM, wraz z grupą mieszkańców ośrodka dzielili się wiedzą i informacjami z przybyłymi gośćmi. Dodatkowo mieszkanki ośrodka przygotowały chałwę oraz uczyły wiązania tradycyjnych chust.
W planach są kolejne spotkania dla społeczności lokalnej oraz m.in. dla kontrolerów biletów, którzy mają do czynienia z cudzoziemcami w pociągach podmiejskich ze względu na lokalizację ośrodka recepcyjnego w Dębaku.
Wszelkie informacje dotyczące działań w ramach projektu można śledzić na specjalnie utworzonej stronie internetowej: www.integrujemy.wordpress.com. Znajduje się tam również formularz zgłoszeniowy do konkursu.
Źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców (udsc.gov.pl),http://www.udsc.gov.pl/Od,tolerancji,do,integracji,2358.html
fot: freeimages.com